poniedziałek, 12 grudnia 2011

Kontenery techniczne

Zastosowanie kontenerów jest bardzo szerokie. Coraz częściej są one wykorzystywane jako pomieszczenia na rożnego rodzaju urządzenia i maszyny, a także jako przenośne obudowy, osłony i zabudowy dla nich. Kontenery takie nazywane są potocznie technicznymi.


Najczęściej powstają one z przerobu kontenerów uniwersalnych lub biurowych, a dzięki modułowej konstrukcji można dostosować je do zapotrzebowań klienta. Oznacza to, że zastosować można różne modyfikacje i rozwiązania techniczne, inne wymiary, zabezpieczenia w oknach w postaci krat, szersze wejścia, dodatkowe otwory wentylacyjne itp.

Kontenery techniczne najczęściej wykorzystywane są jako obudowy agregatów prądotwórczych, piece, pompy. Mogą służyć jako urządzenia rozdzielcze, sterownie czy też stacje meteorologiczne.
Dzięki standaryzacji wymiarów i uchwytom przetransportowanie kontenera technicznego nie stanowi problemu. Pozwala na wcześniejsze zmontowanie urządzenia i przewiezienie w miejsce przeznaczenia.

sobota, 3 grudnia 2011

Podział i rodzaje kontenerów.

Niemal wszystkie dostępne kontenery są do siebie podobne, ale ze względu na ich przeznaczenie posiadają różne rozwiązania konstrukcyjne. Kontenery podzielić można na:

- uniwersalne ogólnego przeznaczenia (general purpose container)
- z otwartym dachem ( open top / hard top container)
- o bokach otwartych (open sided container)
- z otwartym dachem i bokiem (flat rack container)
- platformy (platform container)
- o podłodze tocznej (rolling floor, roll container)
- cysterny, zbiornikowe (tank container)
- chłodnicze (refrigerated container)
- kontener izotermiczny (insulated container)
- kontener ogrzewany (heated container)
- kontener termiczny (thermal container)
- kontener termiczny mechanicznie chłodzony (mechanically refrigerated container).

Kontenery uniwersalne ogólnego przeznaczenia nadają się do przewozu wszystkich ładunków nie wymagających specjalnych warunków, mogą być wykorzystywane przy przewozie drobnicy, ale także kartonów, worków.





Open top nadają się do przewozu ładunków ponadgabarytowych, dzięki otwieranemu dachowi (może być plandeka) załadować można to, co przez drzwi z pewnością by nie weszło, dzięki czemu np. linie technologiczne i maszyny nie muszą być wcześniej demontowane.




Flat rack to kontenery o podstawie płytowej, które pozbawione są i dachu i okien. Zastosowanie znajdują szczególnie w przewozie ładunków ciężkich i ponadgabarytowych, które przekraczają standardowe wymiary. Dodatkowo istnieją kontenery flat, które mają składane ściany szczytowe, co ułatwia i rozwiązuje późniejsze magazynowanie.



Kontenery platformy służą do przewozu ładunków gabarytowych, ich ładowność to ok 40 ton, więc znacznie przewyższają możliwości załadunkowe innych. Dostosowane są do przewozu ładunków o dużym nacisku punktowym.



Kontenery cysterny
to zbiorniki służące do przewozu substancji płynnych, zbiorniki te umieszczone są w ramie kontenera uniwersalnego.