poniedziałek, 12 grudnia 2011
Kontenery techniczne
Najczęściej powstają one z przerobu kontenerów uniwersalnych lub biurowych, a dzięki modułowej konstrukcji można dostosować je do zapotrzebowań klienta. Oznacza to, że zastosować można różne modyfikacje i rozwiązania techniczne, inne wymiary, zabezpieczenia w oknach w postaci krat, szersze wejścia, dodatkowe otwory wentylacyjne itp.
Kontenery techniczne najczęściej wykorzystywane są jako obudowy agregatów prądotwórczych, piece, pompy. Mogą służyć jako urządzenia rozdzielcze, sterownie czy też stacje meteorologiczne.
Dzięki standaryzacji wymiarów i uchwytom przetransportowanie kontenera technicznego nie stanowi problemu. Pozwala na wcześniejsze zmontowanie urządzenia i przewiezienie w miejsce przeznaczenia.
sobota, 3 grudnia 2011
Podział i rodzaje kontenerów.
- uniwersalne ogólnego przeznaczenia (general purpose container)
- z otwartym dachem ( open top / hard top container)
- o bokach otwartych (open sided container)
- z otwartym dachem i bokiem (flat rack container)
- platformy (platform container)
- o podłodze tocznej (rolling floor, roll container)
- cysterny, zbiornikowe (tank container)
- chłodnicze (refrigerated container)
- kontener izotermiczny (insulated container)
- kontener ogrzewany (heated container)
- kontener termiczny (thermal container)
- kontener termiczny mechanicznie chłodzony (mechanically refrigerated container).
Kontenery uniwersalne ogólnego przeznaczenia nadają się do przewozu wszystkich ładunków nie wymagających specjalnych warunków, mogą być wykorzystywane przy przewozie drobnicy, ale także kartonów, worków.
Open top nadają się do przewozu ładunków ponadgabarytowych, dzięki otwieranemu dachowi (może być plandeka) załadować można to, co przez drzwi z pewnością by nie weszło, dzięki czemu np. linie technologiczne i maszyny nie muszą być wcześniej demontowane.
Flat rack to kontenery o podstawie płytowej, które pozbawione są i dachu i okien. Zastosowanie znajdują szczególnie w przewozie ładunków ciężkich i ponadgabarytowych, które przekraczają standardowe wymiary. Dodatkowo istnieją kontenery flat, które mają składane ściany szczytowe, co ułatwia i rozwiązuje późniejsze magazynowanie.
Kontenery platformy służą do przewozu ładunków gabarytowych, ich ładowność to ok 40 ton, więc znacznie przewyższają możliwości załadunkowe innych. Dostosowane są do przewozu ładunków o dużym nacisku punktowym.
Kontenery cysterny to zbiorniki służące do przewozu substancji płynnych, zbiorniki te umieszczone są w ramie kontenera uniwersalnego.
poniedziałek, 25 lipca 2011
Kontenerowce
Istnieją trzy grupy statków powszechnie używanych do przewozów kontenerów. Są to: klasyczne drobnicowce (general cargo ship), semi-kontenerowce (semi-container ship) i kontenerowce (container ship). Statki z dwóch pierwszych grup są przystosowane do przewozu tradycyjnych ładunków drobnicowych, a także kontenerów, podczas gdy kontenerowce to statki przeznaczone wyłącznie do przewozu jednostek kontenerowych.
Na klasycznym drobnicowcu wydzielone są przestrzenie, bądź całe pokłady, na których mocuje się kontenery. Semi-kontenerowce – całkowicie zaprojektowane do przewozu kontenerów, a więc posiadające odpowiednie wymiary ładowni i dopuszczalne obciążenia statkowych urządzeń przeładunkowych – odpowiadają wymogom standardowych kontenerów.
Kontenerowce, jak już wspomniano, dostosowane wyłącznie do przewozów jednostek kontenerowych, charakteryzuje otwarta budowa pokładu statku oraz zastąpienie otworów lukowych układem komór, z których każda ma wielkość jednego kontenera. Komory zabezpieczone są od góry pokrywami pontonowymi. Stąd właśnie często stosowana wobec tych statków nomenklatura – kontenerowce komorowe.
Czemu służą otwarte komory na kontenerowcach? Przede wszystkim ułatwiają załadunek i wyładunek za pomocą portowych suwnic nabrzeżnych. Kolejnymi przystosowaniami ułatwiającymi załadunek i wyładunek i transport są: brak międzypokładów i innych utrudnień konstrukcyjnych oraz ograniczenie stałymi lub ruchomymi prowadnicami, które stabilizują kontenery.
W połowie lat 90. ubiegłego stulecia zaczęto eksploatować także jednostki, które nie posiadają żadnych pokryw pontonowych, a przed zalaniem chronią komory specjalne lekkie pokrywy, które nakłada się na ostatnią warstwę kontenerów. Alternatywą bywa system wysokowydajnych pomp zęzowych.
Pojemność kontenerowca
Jednostką pojemności kontenera jest TEU. Jest to wielokrotność standardowego kontenera. Statki dzielą się na pierwszej, drugiej i trzeciej generacji (osiągające maksymalnie odpowiednio 1000, 2000 lub 3000 TEU). Obecnie buduje się jeszcze większe kontenerowce (czwartej generacji – powyżej 3000 TEU oraz piątej – powyżej 6000 TEU). W 2002 roku powstał pierwszy statek o pojemności 8000 TEU. Ocenia się, że możliwości budowy jeszcze większych kontenerowców to 12 000 – 14 000 TEU. Takie statki byłyby w stanie obsłużyć europejskie porty.
Jest jeszcze jedna odmiana kontenerowca, tzw. statek feederowy (feeder ship). Tego typu statki zapewniają serwis dowozowo-odwozowy pomiędzy większymi i mniejszymi portami, które nie przyjmują kontenerowców oceanicznych.
wtorek, 28 czerwca 2011
Historia transportu kontenerowego i technologii kontenerowej
piątek, 6 maja 2011
Przedszkole Ajda w Słowenii
środa, 27 kwietnia 2011
Statki kontenerowe
piątek, 25 lutego 2011
Kontenery chłodnicze
środa, 16 lutego 2011
Cove Park
poniedziałek, 10 stycznia 2011
Electric House - objazdowy teatr zbudowany z kontenerów
Zbudowany przez Container City and Fuel, Electric Hotel jest unikatowo zaprojektowanym miejscem, pełnym życia dzięki tańcowi i dźwiękowi. Nawiązujący do architektury Bauhaus lat 20. XX wieku, czteropiętrowy budynek o powierzchni ponad 200 m kw. jest obłożony stylizowaną na wiekową strukturą z asymetrycznymi liniami i zewnętrznymi poręczami. Posiada całkowicie przeszklony front, co umożliwia odwiedzającym całkowity wgląd do środka.