czwartek, 27 maja 2010

GDYNIA DESIGN DAYS - DNI DESIGNU W KONTENERACH



To pierwsze w Polsce, międzynarodowe wydarzenie popularyzujące design krajów nadbałtyckich. Tutaj swoje miejsce odnajdzie projektant, przedsiębiorca, turysta a przede wszystkim mieszkaniec Gdyni i Trójmiasta.



Formuła wydarzenia to wystawy w różnych lokalizacjach miasta, warsztaty z projektowania dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla projektantów i dla przedsiębiorców, prezentacje i spotkania o projektowaniu.



Na Placu Grunwaldzkim w Gdyni odbędą się m.in. warsztaty dla projektantów oraz zajęcia dla dzieci i mlodzieży. Design w Kontenerach to także studia projektowe, galerie designu, brama spotkań z designem oraz koncerty i zakupy. Wszystko z wykorzystaniem modulów kontenerowych.



Wszystkie te działania mają na celu przybliżenie masowemu odbiorcy świat designu i wzornictwa. Rozbudzenie w społeczeństwie świadomości i wrażliwości na dobrze zaprojektowane, innowacyjne, funkcjonalne i estetyczne przedmioty i produkty.
Przedsiębiorcy mają możliwość spotkania z projektantami, a designerzy kontakt z odbiorcą, adresatem ich twórczości. Swoje szczególne miejsce mają początkujący projektanci a doświadczone studia dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.



Gdynia Design Days to świat ładnych, dziwnych, ciekawych, kolorowych, oszczędnych w formie i zaskakujących przedmiotów, projektów i produktów. Każdego roku znajdowane są nowe miejsca i "zawłaszczane" dla designu, wymyślane są nowe, ciekawe pomysły na spotkania z designem.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12-20 czerwca 2010.
Organizatorami imprezy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz miasto Gdynia.
więcej informacji: www.gdyniadesigndays.eu

wtorek, 25 maja 2010

Keetwonen - studenckie mieszkania modułowe



Keetwonen to największy kompleks na świecie wykonany z kontenerów. Pierwsze 1000 jednostek wybudowano w roku 2005, by zagwarantować 5-letnie zakwaterowanie dla studentów.



Zapotrzebowanie na ten kompleks budynków zostało już przedłużone do 2016 roku, i nie zdziwi nas, jesli zobaczymy Keetwonen jako podstawę zabudowy Amsterdamu długo po tym. Jednostki kontenerowe spełniają wszystkie przepisy mieszkaniowe i są bardzo popularne wśród studentów.



Kawalerki posiadają zaskakująco dźwiękoszczelne ściany, jak i własną łazienkę, kuchnię i balkon. Keetwonen również "zawiera" kawiarnie, sklepy, pracownie artystyczne, a nawet mini-siłownie.


czwartek, 13 maja 2010

Kontenerowy pomnik dla Piłsudskiego



Obok pomnika Piłsudskiego pod Belwederem odbyło się odsłonięcie dedykowanej Marszałkowi wystawy. Stanowią ją cztery potężne kontenerowe wieże, a na każdej z nich widnieje portret Piłsudskiego i krótkie hasła: wolność, granice, moc, szacunek. Odnoszą się one do słów prezydenta Ignacego Mościckiego z pogrzebu Naczelnika w 1935 r.: „Dał Polsce wolność, granice i szacunek”.



W dolnej części wież wmontowano gabloty z cytatami z pism Marszałka i zdjęciami. A także tekst z próbą zdefiniowania każdego z czterech wywoławczych haseł. Moc to między innymi prawo, armia, polityka zagraniczna, duch i siła. Granice – granice państwa, zwycięstwo 1920 roku, suwerenność, jedność. Wolność oznacza m.in. niepodległość i demokrację.



Wystawa zorganizowana w 75. rocznicę śmierci Piłsudskiego ma charakter objazdowy. Do końca roku monumentalne wieże obejrzą mieszkańcy 15 miast w Polsce, m.in. Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Białegostoku, Torunia. Prezentacji towarzyszyć będzie akcja zbierania pamiątek z czasów Marszałka, które uzupełnią zbiory muzeum jego imienia w Sulejówku, inicjatora projektu.



Sama forma prostopadłościennych bloków wyłoniła się w trackie dyskusji prowadzonych w muzeum w Sulejówku, zaś ostateczny projekt wizualny jest dziełem Zygmunta Fita. Balticon dostarczył i wstępnie pomalował kontenery oraz dostarczył mocowania. Zaaranżował także prace firmy projektowej oraz zapewnił dociążenie i transport kontenerów. W projekcie uczestniczyło wielu podwykonawców, którzy malowali wzory na kontenerach i wykonywali instalacje elektryczne. Logistyką działań produkcyjnych i montażowych zarządza agencja UNICORN.

wtorek, 11 maja 2010

Wystawa sztuki nowoczesnej w kontenerach

Mediatorzy (Mediators) to tytuł wystawy, która otwarta zostanie 20 maja 2010 w Muzeum Narodowym w Warszawie. W specjalnie zaprojektowanym 3-piętrowym, kontenerowym budynku, który stanie na dziedzińcu naprzeciwko muzeum, swoje prace prezentować będzie 21 artystów z czterech kontynentów.

wystawa w kontenerach

Jak czytamy w informacji organizatorów, "idea mediacji manifestuje się już w samej decyzji postawienia efemerycznego budynku na dziedzińcu, który zyskuje wymiar łącznika pomiędzy rzeczywistością ulicy a przestrzenią muzeum."

Wystawa zapowiada drugą edycję Mediations Biennale, które odbędzie się w dniach 4 września - 30 października 2010 w Poznaniu.
Wystawa umożliwi poznanie różnych postaw wobec problemów wspólnych dla ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną: lęku przed anonimowością, sprzeciwu wobec indoktrynacji i inwigilacji, ale także potrzeby poszukiwania tożsamości.